فلنچ

انواع فلنج های آهنی

نوعی از اتصال دهنده های شیر آلات، لوله ها و دستگاه ها به یکدیگر در صنعت فلنج نامیده میشود که کاربرد های فراوانی دارد. فلنج ها نمونه ای از ابزارآلات می باشند که به صورت قطعات دیسکی شکل بوده و با استفاده از پیچ و مهره قطعات را به هم متصل نموده و برای انواع فشارها مناسب می باشد. این نوع اتصالات برای تمام خطوط انتقال برای هر نوع سیالی گاز و یا مایع مناسب بوده و باعث ارتباط شیر آلات با لوله ها میشود. فلنج ها بر اساس ساختار و ظاهر، جنس بدنه و کاربرد به انواع مختلفی تقسیم بندی میشوند. فلنج های فولادی و انواع آلیاژ های آن، فلنج های استیل، چدن نمونه ای از جنس های فلنج ها می باشد. فلنج ها با توجه به فشاری که میتوانند تحمل کنند به کلاس های مختلف طبقه بندی میشوند. مثلا فلنج های فولادی و آلیاژ های آن فشارهای 150 تا 2500 پی سی آی را میتوانند تحمل کنند. فلنج با سطح ساده، فلنج با سطح برجسته، فلنج گلو دار جوشی، فلنج کور، فلنج لبه کار، فلنج روکار نمونه ای از فلنج ها بر اساس ساختار و ظاهر می باشد.

کاربرد فلنج و قیمت های آن

فلنج کور در پایان مسیر لوله کشی و مسیرهای دارای فشار به کار رفته و فلنج رو کار در سرویس های معمولی، فلنج های گلو دار جوشی برای تحمل فشار های بالا و دماهای بسیار پایین استفاده میشود. قیمت تعیین شده برای فلنج ها بر اساس پارامترهای مختلفی چون گرید و استاندارد، برند، کلاس، جنس بدنه، ساختار و عملکرد تعیین میشود. فلنج های آهنی در کلاس های فشاری مختلف و در سایز های مختلف از دو اینچ الی 14 اینچ و با ضخامت های گوناگون از 8 الی 30 میلی متر و به صورت خام و آبکاری شده و مقاوم در برابر اسید، باز و مواد خورنده و اکسایش عرضه میگردد.

فلنج قطعه دایره شکلی است که بجای اتصالات رزوه ای یا جوشکاری و مهره ماسوره ای استفاده می شود. فلنج در جاهایی استفاده می شود که یک اتصال قابلیت جدا شدن از پیکربندی اصلی را داشته باشد. از این اتصال تقریبا در تمام سیستم های اتصالی کاربرد دارد. به طور مثال اتصال لوله به لوله لا شیرآلات و …

اتصالات فلنج دار از لحاظ کارایی به اتصالات دنده ای (زوه ای) برتری دارد. ساختمان ظاهری فلنج بسیار ساده است و از یک سطح بیرونی صاف ، صحه گرد بیرونی و درونی ، جای پیچ و گلویی تشکیل شده است. که در واقع یک صفحه گرد بزرگ که در مرکز آن یک دایره کوچک قرار می گیرد و بین شعاع داخلی و شعاع خارجی تعدادی سوراخ (جای پیچ) وجود دارد.

تعداد جای پیچ ها به قطر فلنج (کلاس و PN) بستگی دارد. هرچه قطر فلنج بزرگتر شود تعداد جای پیچ ها بیشتر می شود. فلنج معمولا همراه رینگ ، واشر و پیچ و مهره مربوطه استفاده می شود و بسته به کاربرد و متریال دارای انواع و اقسام گوناگونی می باشد.

فلنج به هفت کلاس اصلی (کلاس 50 الی 150) تقسیم می شود و از لحاظ ظاهری به انواع:

  • گلودار جوشی
  • دنده ای
  • روکار
  • لبه دار
  • کاهنده (تبدیلی)
  • کور
  • اورفیس

فلنج ها دارای PNهای گوناگون از قبیل PN10 و PN16 عرضه می شود.

روش اتصال آن به سه طریق می باشد:

  • جوش لب به لب
  • جوش الکتروفیوژن
  • پیچ و مهره

فلنج ها در استاندارد های ANSI و AWWA قابل تهیه است. در هنگام استفاده از فلنج باید اکس AX سوراخ ها ، ضخامت ، متریال ، تعداد سوراخ ها و قطر آنها توجه کرد.

صنعت غرب انواع فلنج ها با بهترین کیفیت

فلنج با بهترین کیفیت
فلنچ
نمره شما به این مطلب
Sending
User Review
4.4 (5 votes)
این صفحه را برای دوستان خود بفرستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: ۵۵۱۵۱۶۸۳-۰۲۱

پیمایش به بالا
تماس بگیرید