ضرورت رعایت استانداردهای لوله کشی و تاسیسات چیست؟

استانداردهای لوله کشی و تأسیسات به دستورالعمل هایی اطلاق می شوند که به منظور تأمین امنیت لوله ها در تأسیسات تدوین شده اند. مهندسان و طراحان انواع لوله های صنعتی نظیر لوله فلزی ، لوله پلی اتیلن ، لوله یو پی وی سی و … به خوبی از تمام این استانداردهای آگاهی دارند و به ویژه برای نصب و راه اندازی خطوط لوله از آن استفاده می کنند.

هدف از لوله کشی اصولی برای انتقال سیالات معمولی نظیر آب و فاضلاب، تأمین بهداشت و تضمین سلامت افراد جامعه است. متنوع استانداردهای لوله کشی و تأسیسات نیز بر همین هدف تأکید دارند. لوله کشی ساختمان ها با استفاده از لوله پلی اتیلن یا لوله پوش فیت مطابق با نقشه های صحیح و دقیق اجرا می شوند.

سایر لوله های فلزی مانند لوله های فولادی، لوله گالوانیزه و لوله مانیسمان اغلب برای نصب در تأسیسات صنعتی نظیر پالایشگاه ها مناسب هستند زیرا شرایط کاری در کارخانه ها بخصوص تولید مواد شیمیایی، سخت تر و دشوارتر است. این لوله ها هم استانداردهای مخصوص به خود را دارند و باید برای استفاده از آن ها به مراجعه معتبر مانند ASTM، API، ANSI و … مراجعه نمود.

اهمیت انتخاب لوله در تأسیسات مختلف

لوله های اصلی و اتصالات به کار رفته در خطوط لوله کشی و تأسیسات، اجزای حیاتی سیستم های لوله کشی هستند. لوله ها به طور مستقیم به دستگاه ها و تجهیزات متصل هستند و اگر در قسمتی از لوله ها اختلالی ایجاد شود، عملکرد دستگاه را تحت تأثیر قرار می دهد؛ به طور مثال، سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان ها به لوله های تخلیه آب سرد و گرم متصل هستند؛ لوله پوش فیت یا لوله یو پی وی سی که برای این سیستم ها به کار می رود باید دارای تمام استانداردهای صنعتی باشد.

شرایط دمایی و فشاری مناسب که برای انواع لوله فلزی، لوله پلی اتیلن و لوله مانیسمان تنظیم می شوند همه بر طبق متون استاندارد محاسبه شده اند. نصب تمام لوله ها و اتصالات در سیستم های لوله کشی و تأسیسات به دانش و مهارت کافی نیاز دارد. انتخاب لوله های مناسب برای کاربری های مختلف، یکی دیگر از سر فصل های مندرج در استانداردهای لوله کشی و تأسیسات است.

استانداردهای لوله پلی اتیلن
لوله پلی اتیلن
نمره شما به این مطلب
Sending
User Review
5 (1 vote)
این صفحه را برای دوستان خود بفرستید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ تماس: 02155151683 کانال تلگرام