اتصالات جوش سوکت

اتصالات جوش سوکت

روش اتصال توسط جوش سوکت ,همانند اتصالات پیچی برای لوله با سایزهای کوچک استفاده می شود. اما جلوگیری از نشت در این حالت تضمین شده است. این امر یک فاکتور مهم در انتقال مواد است .

اتصالات فلنجی پیچ دار

در این نوع اتصال که توسط فلنج های پیچ دارد مخازن, شیرها و تجهیزاتی که بر روی خطوط لوله و بر روی کلکتور ها از آن استفاده می شود . در این نوع اتصال از دو فلنج که با پیچ و مهره به هم وصل می شوند و یک واشر که برای جلوگیری از نشت تعبیه شده ,تشکیل می گردد. فلنجهای مورد مصرف در آبرسانی

  1. فلنج جوشی 10 بار
  2. فلنج دنده ای 10بار

اتصالات fittings

فیتینگها در تغییر مسیر لوله ,قطر لوله چند شاخه شدن لوله و … استفاده می شوند . این فیتینگ ها از لوله یا پلیت ساخته شده یا توسط فرآیندهای ریخته گری ,ماشین کاری قطعات فرج شده یا قالب گیری تولید می شوند . و محدوده کاربرد اتصالات لب به لب به همراه عددsch و  فاکتور وزنی سازنده می باشد.

از فیتینگهای پیچی در لوله کشی که با جوش انجام می شود استفاده می شود.

اجزاء مورد استفاده در جوش لب به لب

محل استفاده : برای اکثر کاربردها , لوله کشی فرآیندی و خطوط سرویس بکار برده می شود.

مزایای اتصال: کاراترین روش اتصال برای لوله های با قطر بزرگ و فیتینگهای مربوطه می باشد که یک اتصال قابل اطمینان و آب بندی می کند.

معایب اتصال : ممکن است بریخ قسمت های جوش  وارد مسیر سیال شده و بر الگوی جریان تاثیر بگذارد.

زانویی (Elbowsor ELLS)

این اتصالات باعث تغییر جهت 45و90درجه جریان می گردد.زانویی هایی که معمولا” استفاده می شود دارای شعاع بزرگ هستند و شعاع انحنا خط میانه آنها برابر5/1 برابر قطر اسمی لوله برای lpسایزهای nps3/4و بیشتر می باشد زانویی ها با شعاع کوچک که شعاع انحناء و خط میانه آن برابر با قطر نامی لوله می باشد هم تولید و مورد استفاده قرار می گیرد.

زانویی های کاهنده

این اتصالات برای تغییر 90درجه در جهت جریان یا استفاده می شوند. اما قطر دو طرف آن یکسان نمی باشد در زانویی های کاهنده , شعاع انحنا خط میانه برابر5/1 برابر قطر اسمی لوله بزرگتر است .

برگشت (Roturn)

این اتصال باعث تغییر مسیر جریان به اندازه 180درجه می شود. بازگردانده در دو حالت LRوSRوجود دارد. ایت اتصال برای ساخت کویل های حرارتی , خروجی هوای مخازن و … مورد استفاده قرار می گیرد.

خمها  (Bends)

این نوع اتصال از کمانی کردن لوله های مستقیم ساخته می شود و شعاع آن3تا 5برابر قطر نامی لوله است (3r.5r) توجه شود که Rبرابر با قطر نامی لوله می باشد و شعاع نیست خمهای با شعاع بزرگتر بر حسب سفارش ساخته می شود خمها معمولا” توسط خم کردن لوله ایجاد می گردد تنها لوله های  بدون دنده یا لوله های با جوش الکتریکی برای این منظور مناسب هستند .

کاهنده و فزاینده

از این فیتینگها برای اتصال مستقیم  دو لوله با قطرهای مختلف استفاده می شود . این اتصال دارای دونوع هم مرکز (cc)وخارج از مرکز(ec) می  باشد . کاهنده های خارج از مرکز هنگامی که لازم است سطح پایین یا بالایی خط, ثابت نگه داشته شود مورد استفاده قرار می گیرند. خروج از مرکز برابر 2/1 تفاضل قطر داخلی بزرگتر و کوچکتر می باشد .

تعدادی از معایب اتصالات با فلنج عبارتند از :

  • هر اتصال فلنجی می تواند نشت نماید (بعضی ادعا می کنند که اتصال فلنجی هرگز صد در صد آب بندی نمی شود .
  • سیستم های فلنجی به فضای بیشتری نیاز دارند.
  • عایق نمودن لوله های فلنجی در سیستم لوله کشی بسیار گران می باشد(فلنج گپ های ویژه)
  • البته اتصالات فلنجی مزایای زیادی نیز دارند به عنوان مثال :
  • یک خط می تواند محتوی اتصالات قرقره ای شکل (سپول spool) متعددی باشد که می توان آنها را در کارگاه ساخت.
  • این اتصالات قرقره ای شکل میتواند بدون نیاز به جوشکاری در کارگاه تاسیسات مونتاژ و به سیستم متصل شود.

جدیدترین لیست لوله پلیکا ، لیست قیمت پوش فیت ، لیست قیمت لوله 5 لایه ،  لیست قیمت لوله پلی پروپیلن ، لیست قیمت لوله و اتصالات upvc و لیست قیمت لوله پلی اتیلن را ببینید.

نمره شما به این مطلب
Sending
User Review
5 (1 vote)
این صفحه را برای دوستان خود بفرستید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ تماس: 02155151683 کانال تلگرام