واحدهای اندازه گیری

دما :

اندازه گیری درجه حرات از پارامترهای بسیار مهم در پروسه های صنعتی است در واقع کمتر پروسه کنترلی بدون کنترل دما میتوان در نظر گرفت . این پارامتر معمولا”در ایران با مقیاس درجه سانتیگراد اندازه گیری می شود. و با توجه به رنج دمایی و نوع کاربرد از روشهای گوناگون برای اندازه گیری آن استفاده می گردد.

نشان داده می شود. این کمیت در گازها نقش عمده ای را Pفشار: عبارتست از نیروی وارده بر واحد سطح که با علامت اختصاری ایفا می کند. زیرا یکی از کمیات مشخصه گاز می باشد .از این رو بیشتر قوانین فشار در گازها نهفته شده است و بدست آوردن معادله حالت گاز بکار برده می شود .

نحوه ی اندازه گیری فشار

فشار را به کمک دستگاه های فشارسنج اندازه گیری می کنند . عمده ترین فشار سنج ها که بر حسب مکانیزم کارشناسان نام گذاری شده است عبارتنند از :
شکل (U)فشارسنج لوله
فشارسنج مکلئود
فشارسنج جیوه ای
فشارسنج ترموکوپل
فشارسنج صوتی
فشارسنج خازنی
فشارسنج گاز ایده ال
شکل است .(U)که ساده ترین و معروفترین آنها فشارسنج لوله

ترمومترها

ترمومتر از دو کلمه یونانی گرفته شده است . وسیله ای که درجه حرارت را اندازه گیری میکند و برای مواد مختلفی به به معنای اندازه گیری.meter به معنای گرما thermo بکار می رود . کلمه ی ترمومتر از 2جز کوچکتر گرفته شده است

(manometers) مانومترها :

مانومتر ها در انواع مختلف ساخته می شود روش اندازه گیری آنها که از یک ستون مایع برای اندازه گیری فشار استفاده می شود و ارتفاع ستون مایع مشخص کننده مقدار فشار می باشد . مایع مورد استفاده در مانومترها می توان آب یا جیوه باشد.یک مانومتر جیوه بوده که هر دو انتهای آن باز و Uتشریح شده است و شامل یک لوله شیشه ای به شکل A,B,Cای ساده می تواند در سه حالت مختلف داخل آن تقریبا” پر شده از جیوه است . البته نمونه ها دیجیتال آن نیز در حال حاضر موجود می باشند.

نمره شما به این مطلب
Sending
User Review
5 (1 vote)
این صفحه را برای دوستان خود بفرستید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: ۵۵۱۵۱۶۸۳-۰۲۱

پیمایش به بالا
تماس بگیرید