انواع فولاد ضد زنگ

رایجترین انواع فولاد ضد زنگ استفاده شده برای کاربردهای فرایند مایعات ، 304 و 316 هستند . توجه به این نکته ضروریست که فولاد ضد زنگ یک ماده کاملا مقاوم در برابر خورندگی نیست.
مواد شیمیایی از قبیل بی سولفید سدیم ، کلرید آهن ، ازن و اسیدهای هیدروکلریک می توانند به طور موفقیت آمیزی به فولاد ضربه بزنند.
انواع 304و 304L فولادهای ضد زنگ از جنس آستینیت دار هستندکه مقاومت قابل توجهی را در برابر مواد پایه ای همچون آهک و هیدروکسید سدیم فراهم می کنند. آنها مقاوم های بسیار قوی در برابر تعداد زیادی از اسیدها شامل اسید نیتریک سرد یا گرم هستند. 316 و 316L انواع فولادهای ضد زنگ هستند که مقاومت بهتری را در برابر سولفید ها و کلریدها نسبت به انواع      304 و 304L عرضه کرده و مقاومت کافی را در برابر خوردگی ناشی از اسید سولفوریک فراهم می کنند. به عبارت دیگر 316 و 316L همان مقاومت بالا را که انواع 304 و 304L در برابر اسیدها و مواد پایه اعمال کرده فراهم می نمایند. عنوان L مبین آلیاژهای گسترش داده شده جهت می نیمم کردن خوردگی بین دانه ای ناشی از جوشی نقطه ای بوده و قویا برای هر جائی که جوش وارد سیستم شده است توصیه گردیده است. در کل فولادهای ضد زنگ L مقاومت بیشتری را در برابر محلول های اختلاطی اسید سولفوریک/اسید نیتریک نسبت به فولادهایی که کم کربن نیستند اعمال می کنند.

آلمینیوم

آلومینیوم فلزی بسیار چکش خوار است. اگر چه استحکام ضعیفی دارد، ولی نسبت استحکام به وزن بالای این ماده، استفاده وسیع از آلیاژهای آلمینیوم را موجب شده است.

استفاده لوله آلمینیوم

آلیاژهای 6063,6061,5052,3003,1060بیشترین ترکیبات معمول لوله آلومینیوم است. از آلیاژ 6063 اغلب به دلیل قیمت مقاومت در برابر خوردگی و خواص مکانیکی خیلی زیاد استفاده می شود. آلیاژهای 3003و5052 بهترین گزینه برای استفاده در دماهای خیلی پایین هستند.

بستهای سیستم piping وسیستم piping دفن شده

بست ها برای لوله های ترموپلاستیک از همان اصول اساسی لوله های فلزی پیروی می کنند. فاصله بست ها در لوله های پلاستیکی بسیار مهم می باشد. لوله های پلاستیکی خیلی راحتتر نسبت به لوله های فلزی در اثر بار خیز بر میدارند. خیز بیش از حد باعث خرابی سازه می شود. بنابراین فاصله بست ها در لوله های پلاستیکی نسبت به لوله های فلزی کمتر است . شیر ها ، وسایل اندازه گیری و اتصال ها در سیستم های piping پلاستیکی همانند سیستم piping فلزی باید به صورت مستقل نگهداری شوند.

نمره شما به این مطلب
Sending
User Review
5 (1 vote)
این صفحه را برای دوستان خود بفرستید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ تماس: 02155151683 کانال تلگرام