انواع روش های اتصال

اتصالات پیچی cast-iron

این نوع اتصالات توسط استاندارد asme b16.4 پوشش داده می شود. این نوع اتصال در کلاسهای 150و 250 برای tee,cross,45g90 elbows ,reduce tee, cap,couplingو reduce coupling در اندازه های NPS1/4 (DN 6)تا (DN300) NPS12 موجود می باشد.بهرحال این کلاسها فقط straight tee , 45g90 elbows, straight cross را پوشش می دهند.

اتصالات فلنجی

اتصالات فلنجی آلیاژهای فولاد و نیکل بر اساس استاندارد asme b16.5 می باشند. کد نرخها مواد ابعاد دامنه تغییرات فروش آزمایش و روشهای طراحی برای لوله فلنجی و اتصالات فلنجی را در اندازه های DN15) (2/1npsتا DN600) ( nps25و در کلاسهای 150,300,400,600,900.1500و2500 فراهم می کند. البته تمام فشارها در دسترس نمی باشد.
در هر جنسی هر کلاسی دارای نرخ های فشار دمای خاص خودش می باشد به عنوان مثال کلاس 600فورج کربن استیل A105) ( دارای نرخ فشار – دمای 1275 psig در دمای 400fمی باشد و کلاس 600فولاد ضد زنگ فورج A182,f304) ( دارای نرخ دما فشار940psig در دمای 400f می باشد.

اتصالات رزوه ای و جوش داخلی

این اتصالات براساس استاندارد asme b16.11 می باشند.
اتصالات رزوه ای در کلاسهای 2000,3000,6000در دسترس می باشند. اتصالات جوش داخلی نیز برای کلاسهای 3000,6000,9000دردسترس می باشند محدودیتهای اندازه و سرویس توسط کد تعیین شده اند. ماکزیمم فشار مجاز اتصال برابر مقدار محاسبه شده برای لوله بدون درز با مواد یکسان دامنه تغییرات سازند حد مجاز خورندگی و تنش مجاز ماده است.

 

اتصالات جوش لب به لب

عمومی ترین نوع اتصال در سیستم اتصال لب به لب می باشد. این نوع جوش ایمن ترین جوش از نقطه نظر توزیع تنش می باشد. عمومی ترین کاربرد هایش اتصال لوله به لوله – لوله به فلنج- لوله به شیر و لوله به اتصالات چفت شونده fitting jointمی باشد.
انواع فلنجها
• فلنج welding neck
• فلنج slip on
• فلنج کور blind
• فلنجlap joint
• فلنج threaded
• فلنج socket weld

این نوع اتصال شامل زانویی سه راهی چهار راهی کاهنده عرضی کلاهک و زین می باشد. که بر اساس کد asne b16.9 تعیین و در اندازه گیری های nps1/2-dn15تا nps 48-dn1200دردسترس می باشند. زانویی کوتاه و برگرداننده در کد astm b 16.28 در اندازه های nps24 – dn600تاnps1/2-dn15 در دسترس می باشد. مواد هم از کد astm a234-a403-a420پیروی می کنند.

اتصالات انشعابی فورج

در کدهای مختلف piping تحت فشار اتصالات ممکن است توسط جوش به لوله متصل شوند و یا اینکه بوسیله یک جوش خارجی به اتصالات لوله متصل شوند و از یک تقویت کننده نیز استفاده می کنند کد mss-sp-97 انشعابات 90 درجه با اتصال جوش لب به لب جوش داخلی و رزوه ای را پوشش می دهد.

اتصالات انبساطی

این نوع اتصال برای جذب انبساط سیستم لوله کشی هنگامی که استفاده از حلقه انبساطی غیر ممکن است می باشد این نوع اتصال در ساختار های اغزشی گوه ای فلز مرتجع و پلاستیک مرتجع در دسترس می باشد.
مواردی که آبندی سیستم حساس است استفاده از این نوع اتصال پیشنهاد نمی شود در این نوع اتصال همواره نیاز است که آکنه ها مورد بازبینی قرار گیرند در انتخاب آکنه باید جنس سیال مد نظر قرار گیرد. این نوع اتصال انبساطی برایانبساطهای محوری بزرگ مناسب است و برای انبساطهای غیر محوری استفاده نمی شود. بنابرین استفاده از راهنما برای لوله ضروری می باشد زیرا انحراف از محور باعث نشتی در محل آکنه ها می شود.

اتصالات رزوه ای

این نوع اتصال در سیستمهای فشار پایین با تنش خستگی کم سرویسهای غیر اشتعال پذیر البته در piping گاز شهری از این اتصال استفاده می شود کاربرد دارد . این نوع اتصال تا در سیستم های فشار پایین مایع مورد استفاده قرار می گیرد.
اتصالات فشاری
این نوع اتصال برای سرویسهای فشار پایین استفاده می شود که گاهی به صورت رزوه داخلی و رزوه مخروطی خارجی آمریکایی ساخته می شوند و قابلیت اتصال به یکدیگر را دارند . یعنی رزوه مخروطی به رزوه صاف پیچ می شود . البته به طور تجربی اتصال رزوه ای صاف مخروطی برای اسکجوال 40 لوله nps2-dn50و کمتر قابل استفاده است.

اتصالات فشاری

این نوع اتصال برای سرویس های فشار پایین استفاده میشودکه گاهی بصورت رزوه مخروطی خارجی آمریکایی ساخته میشوند و قابلیت اتصال به یکدیگر را دارند. یعنی رزوه مخروطی به رزوه صاف پیچ میشود. البته بطور تجربی اتصال رزوه ای صاف مخروطی برای اسکجوال40 لوله nps2-dn50  کمتر قابل استفاده است.

مغزی شیلنگی

این نوع اتصال به صورت اتصال رزوه ای loose بوده و در آن از یک واشر استفاده می شود.استانداردهایی مختلفی از شیلنگ رزوه ای با قطر ها و گامهای مختلف در استاندارد لوله های رزوه ای وجود دارد با این سری از رزوه ها امکان اتصال شیلنگهای کوچک 2/1تا2 اینچ وجود دارد. بیشتر استفاده این نوع اتصال در سیستم اطفا حریق می باشد.
اتصالات پیچی
این نوع اتصال برای موارد زیر سودمند است
• اجزا در طول نتوانند سرویس دهند.
• نصب سریع مورد نیاز باشد.
• برای اتصال امکان جوشکاری وجود نداشته باشد .
• اجزا یا بخشها ی لوله به تناوب باید عوض شوند

 

نمره شما به این مطلب
Sending
User Review
5 (1 vote)
این صفحه را برای دوستان خود بفرستید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: ۵۵۱۵۱۶۸۳-۰۲۱

پیمایش به بالا
تماس بگیرید