انواع لوله های پلیمری

لوله های پلیمری در انواع مختلف به شرح زیر تولید و مورد استفاده در صنعت تاسیسات قرار می گیرند .CPVC,PP,PVC,PE
در ایران برای لوله کشی آب سردو گرم اغلب چنانچه مرسوم است به علت ارزانی لوله های گالوانیزه نسبت به لوله های پلاستیکی پایپ و سوپر پایپ استفاده از لوله های گالوانیزه در سیستم لوله کشی آب شهری در داخل منازل و اماکن عمومی و سازمانهای دولتی در گذشته بسیار متداول بوده است , ولی دردهه ای اخیر با توجه به فراوانی و مزایای لوله های پایپ (پلاستیکی )استفاده از لوله های فلزی به دلیل عدم کارایی مناسب آنها در اروپا منسوخ گردیده است .

از مزایای لوله های پلی پروپیلن به شرح زیر می توان ذکر کرد :

عمر طولانی (حداقل50سال)
مقاوم در برابر خوردگی و پوسیدگی
کاهش هزینه های اولیه
کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری عدم تاثیر بر روی مزه رنگ و بوی آب
نصب سریع و آسان
تنوع در اتصالات

انواع پلی پروپیلن :

پلی پروپیلن یکی از کاربردی ترین نوع لوله های پلاستیکی می باشد که در سال 2007در بازارهای جهانی بیش از 45 میلیون تن از آن به فروش رفته و ارزش آن به 65 میلیارد دلار می رسد . پلیمرها از نظر طبقه بندی به سه گروه R,B,H تقسیم بندی می شود .که در زیر به طور مختصری درباره آنها توضیح داده می شود.

نوع 1- پلی پروپیلن ((PP+H هموپلیمر
این نوع دارای خواص مکانیکی خوبی بوده مقاوم در برابر مواد شیمیایی می باشد که در صنایع از آن استفاده می شود.
نوع 2- کوپلیمر ضربه ای (PP+B)
این نوع به دلیل استحکام زیاد,مقاومت بالا در برابر ضربه ,و عمر طولانی و پایداری در مقابل مواد شیمیایی سبب شده که استفاده های وسیعی که در فاضلابهای فشار پایین از آن استفاده می شود .
نوع 3- کوپلیمراندم(PP+R)
استفاده از این نوع پلیمر به دلیل عمر زیاد و پایداری در مقابل مواد شیمیایی و مکانیکی آن دردماو فشار بالا سبب شده تا در سیستم لوله کشی آن سرد و گرم خانگی از آن به نور استفاده شود.

ویژگی های لوله های پلیمری

کیفیت و مواد بکار برده شده . در آنها,از نظر خواص شیمیایی و فیزیکی و مکانیکی دارا می باشد . مواد تشکیل دهنده ی لوله های پلیمری از قبیل کشش,مقاومت در برابر آتش خواص مکانیکی طویل مدت و مدت کوتاه,خواص بهداشتی نظیر مقاومت در برابر حملات میکروبیولوژی و ماکروبیولوژی ,تست چشایی, عوامل فرایند تولید. خواص در برابر شرایط محیطی از قبیل نور آفتاب , شرایط آب و هوایی خاص ,حیوانات جونده و تاثیر هر هر یک از پارامتر ها بر روی کیفیت لوله ها را می توان در کاربرد , این لوله در صنعت (تاسیسات) و صنایع دیگر نام برد .
این لوله ها مقاوم در برابر خوردگی بوده که با استفاده ساده تر ,افت فشار کمتر را دارا بوده و انعطاف پذیری بیشتر می باشند,لوله های پلیمری مقاومت خوبی در برابر ارتعاش متعدد روشهای اتصال به یکدیگر می باشد.در ضمن عایق صوت و با عمر طولانی در استفاده از آنها در سیستمهای گرمایش از کف و همچنین اقتصادی بودن آنها و از لحاظ مقاومت مکانیکی پایین و عدم تحمل دما و فشار زیاد . با توجه به نفوذپذیری اکسیژن بالا و همچنین ضریب انبساط طولی زیاد را می توان از محسنات این نوع لوله های پلیمری دانست . از لوله های پلیمری می توان برای لوله کشی آب سرد و گرم با عمر طولانی به دلیل عدم زنگ زدگی و عدم انباشتگی رسوبات استفاده نمود. جدیدترین لیست لوله پلیکا ، لیست قیمت پوش فیت ، لیست قیمت  لوله پلی پروپیلن ، لیست قیمت لوله و اتصالات upvc و لیست قیمت لوله پلی اتیلن را ببینید.

نمره شما به این مطلب
Sending
User Review
5 (2 votes)
این صفحه را برای دوستان خود بفرستید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ تماس: 02155151683 کانال تلگرام